Різновиди заточки ножів

Блог
Різновиди заточки ножів

На етапі продажу, ніж  проходить усі тести на «гостроту» та ще довгий час тішить власника ріжучими властивостями. Будь- який інструмент вимагає уваги та часу, ніж не є виключенням, клинки потребують заточки. В заточці важиві два фактори - це витримка кута та підбір правильних абразивних матеріалів.

Кут заточування залежить від двох аспектів: матеріал клинка і область його застосування.

 Величини кутів і відповідність цих величин конкретній експлуатації:

Кут заточки можна визначити самостійно за допомогою ножиць (якщо підводи Вашого ножа не дуже маленькі). Розкрийте ножиці, поставте клинок ножа перпендикулярно лезам ножиць, зафіксуйте ножиці і перенесіть отриманий кут на папір (див. фото).

Увага! Зменшуючи кут заточування, Ви підвищуєте ріжучі властивості клинка, але знижуєте міцність металу і навпаки.

Бруски, сухі абразивні зерна, стрічки, наждачний папір, абразивні круги, пасти і тд. – це не усі одиниці, які входять до Абразивних Матеріалів. Поділяють дані матеріали по твердості, за їх хімічним складом та величині шліфувального зерна. Так як процес заточування, зазвичай, прокладається поетапно, то і набір абразивних матеріалів повинен бути відповідний: для правки дефектів леза (шліфування), для заточування і для остаточної поліровки.

Розглянемо запропоновані види точил:

Мусат - не точило, він лише підтримує гостроту без заточки та править ріжучу кромку тих ножів, які постійно використовуються.